Aký druh šampónu je najlepší?


Za mastnými vlasmi sa môže skrývať zlé umývanie. Ak sa však začnete správať k svojej hlave šetrne, tvorba mazu sa spomalí. Pomôže aj citrón. Vlas sám osebe nie je mastný, za ťažkosťami sa väčšinou skrýva vlasová pokožka.

Šampóny môžu byť tekuté, viskózne až gélové, číre, mliečne zakalené alebo perleťové.  Základom všetkých je voda (80 až 90 %). V nej sú rozpustené čistiace a peniace látky (menej pre suché a viac pre mastné vlasy), vonná kompozícia, farbivo, konzervačná a okysľujúca látka. Výber a kvalita čistiacich látok významne ovplyvňuje šetrnosť šampónu voči vlasom a pokožke, a preto i jeho cenu. Reklamné nápisy na obaloch šampónov zdôrazňujúce pH 5 až 5,5 sú len cieľom zvýšenia predajnosti. V skutočnosti hodnota pH 4 až 6 je dnes samozrejmá pre všetky moderné nemydlové šampóny.

Detské šampóny

Detské šampóny svojim zložením musia spĺňať požiadavky na citlivú detskú pokožku. Obsahujú znížené množstvo tenzidov, farbív, parfumov. Nesmú dráždiť oči pri umývaní.

Základné šampóny

Základné šampóny, teda také, ktoré neuvádzajú iné účinky, sú určené na normálne vlasy. Vlas očistia, nedodajú im však regeneračné látky. Netreba ich podceňovať. V kombinácii s kvalitnými regeneračnými prípravkami sú výborné. Žiaľ, takých je už na trhu málo. Ostatné druhy sú špeciálne šampóny. Obsahujú rôzne prísady, ktoré majú odstrániť problémy vlasov a vlasovej pokožky.

Šampóny na mastné vlasy

Šampóny na mastné vlasy majú menej ošetrujúcich látok než iné šampóny, aby vlasy neboli nadmerne zaťažované a nestratili svoj objem. Pridávajú sa do nich však vyššie koncentrácie tenzidov a rastlinné extrakty zo žihľavy, lopúcha, nechtíka, prasličky, chmeľu, materinej dúšky, skorocelu, brezy, harmančeka a čajovníkového oleja. Môžu obsahovať aj iné zložky zmierňujúce vylučovanie mazu cez mazové póry.

Šampóny na suché vlasy

Šampóny na suché vlasy obsahujú vaječný lecitín a rôzne premasťujúce látky, ktoré nielenže dodávajú vlasu vláčnosť a odolnosť, ale zabraňujú svrbeniu, pocitom napätia a nadmernému odmasteniu pokožky hlavy. Ak vlasy nie sú veľmi špinavé, vhodné je zriediť šampón vodou v pomere 1:1.

Šampóny proti lupinám

Šampóny proti lupinám okrem čistiacich zložiek, obsahujú jednu alebo viacero látok, ktoré obmedzujú rozvoj kvasinky Malassezia furfur (starší názov Pityrosporum ovale), najväčšieho vinníka nadmernej tvorby lupín. Ako každý mikroorganizmus, časom sa aj táto kvasinka stáva odolnou voči dovtedy účinným látkam. Preto sa protilupinové látky často obmieňajú. Okrem toho, existuje viacero druhov tejto kvasinky. Z toho dôvodu, zatiaľ čo u jedného prípravok s určitou protilupinovou látkou účinkuje, u iného sa žiadúce výsledky nedosiahnu a prípravok je potrebné vymeniť. Ťažšie formy nadmernej tvorby lupín sú prejavom ochorenia, ktorého liečba patrí do rúk kožného lekára.

 

Publikované: 01. 08. 2017
Tagy: # koža # lupiny # šampón # vlasy

Zdieľať

Odporúčané články

S piesňou a vetrom o preteky…Jan Řepka

Textár a skladateľ, ktorého turné bývajú tak trochu netradičné. Sympatického pesničkára zastihnete najčastejšie na špeciálnom bicykli, na ktorom spolu so svojou gitarou objavuje nové zaujímavé miesta a prešiel už viac než 3500 km. Predstavujeme Jána Řepku, jedného z účinkujúcich Igricov na ulici 2017.

Dixi je súčasťou projektu Anjelský

Herba Drug s.r.o. je rodinná firma. Svoje produkty vyrábame na Slovensku a záleží nám na obyvateľoch našej krajiny, preto sme s radosťou prijali možnosť pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Ako je uvedené na webovej stránke projektu www.anjelsky.sk, “aj more je z kvapiek.”  Sme veľmi radi, že aj my môžeme aspoň malou kvapkou prispieť k lepšiemu životu a starostlivosti o choré deti a ich rodiny.

Nôtili sme si s Igricmi na ulici 2017

Značka Dixi podporuje dobré umenie, kultúru a oslavu radosti zo života. Preto sme sa stali partnermi už tretieho ročníka tohto pesničkárskeho festivalu a radi si Igricov na ulici užili spolu s Vami.

Exkluzívne ponuky, odborné rady a tipy na tvoj e-mail