Všetko, čo by ste mali vedieť o šampónoch

Dlhy čas bolo zloženie šampónov podobné mydlám. Mali alkalické pH, ktoré nielenže poškodzovalo vlasovú kutikulu, ale umožňovalo škodlivým mikroorganizmom osídlenie na pokožke hlavy. Okrem toho na povrchu vlasov zostávali nerozpustné soli minerálov z tvrdej vody, ktoré zhoršovali kvalitu vlasov.

 

Slovo šampón je odvodené od hindského slova „champoo“ a znamená masírovanie, umývanie vlasov.

Dlhy čas bolo zloženie šampónov podobné mydlám. Mali alkalické pH, ktoré nielenže poškodzovalo vlasovú kutikulu, ale umožňovalo škodlivým mikroorganizmom osídlenie na pokožke hlavy. Okrem toho na povrchu vlasov zostávali nerozpustné soli minerálov z tvrdej vody, ktoré zhoršovali kvalitu vlasov. Dnešné šampóny majú priaznivejšie pH – neutrálne alebo mierne kyslé. Ich hlavnými zložkami sú dva až štyri druhy tenzidov (látky aktívne k povrchom, napríklad vlasu či nečistoty). Od ich počtu, zloženia a koncentrácie závisí „sila“ šampónu.

Strach z častého umývania nie je na mieste – vlasy treba zbaviť mastnoty, uchytených nečistôt a zvyškov vlasových prípravkov tak často, ako je potrebné, ale jedine šampónom vhodným pre daný typ vlasu. Aj keď šampón pôsobí iba povrchovo, pri nesprávnom výbere predstavuje pre vlasy záťaž.

Napríklad, ak suchý vlas umývame šampónom vytvoreným na mastný vlas, šampón je prisilný – síce dokonale zmyje nečistotu, ale odstráni z vlasov už i tak slabý prirodzený povrchový film. Nechránený vlas v priebehu umývania napučí, obnažia sa vlasové vlákna, vznikajú drobné trhlinky, a potom je už len krôčik k veľkému poškodeniu vlasov. Vhodný šampón vlasy očistí, zbaví ich nadmernej mastnoty, prachu a zvyškov vlasovej kozmetiky, ale zachová (prípadne aj doplní) prirodzený obsah tuku a vlhkosti.

 

Ako si správne umývať vlasy?

Pri nesprávnej technike umývania, ani ten  „najkvalitnejší šampón“ nemusí splniť očakávanie.

Po prvé: s výnimkou každodenného umývania by sme si mali vlasy umývať dvakrát. Pri prvom umývaní odstránime nečistotu a nadmernú mastnotu z vlasov a pokožky hlavy. Až pri druhom umývaní majú propagované účinné látky šampónu šancu pôsobiť hĺbkovo.

Po druhé: pokožku hlavy by sme nemali trápiť nechtami – masírujme ju jemne iba bruškami prstov. Najmä pri mastnom type vlasov sa intenzívnym trením nežiaduco stimulujú mazové žľazy.

Po tretie: nerobme preteky v intenzite drhnutia vlasov uterákom pri ich „sušení“. Postačuje jeho šetrné prikladanie.

Po štvrté: správne zvolený hrebeň je základom starostlivosti o vlasy. Najlepšie hrebene sú kostene, najhoršie sú elektrizujúce syntetické hrebene s ostrými koncami „zubov“. Taktiež kefy by mali mať prírodné, na konci zaguľatené „štetiny“.

Po piate: Počas fénovania sa vyhýbajme horúcemu vzduchu. Je to zlozvyk aj niektorých kaderníčok, ktoré sa nadmieru „ponáhľajú“. Aj niektoré kadernícke „pomôcky“ sú rozporuplné. Pre jemné, slabé a narušené vlasy sú napríklad úplne nevhodné natáčky podobne suchému zipsu. Tie môžu vlasy z pokožky hlavy doslova „depilovať“, teda mechanicky vytrhávať.

 

 

Publikované: 02. 08. 2017
Tagy: # šampón # vlasová pokožka # vlasy

Zdieľať

Odporúčané články

Ako bojovať proti vráskam?

Starnutie je prirodzený proces, ktorého príznaky si ako prvé všimneme zvyčajne na pokožke. Prvé vrásky prichádzajú už po 25-tom roku života, hoci vtedy nie sú ešte natoľko viditeľné. Kedy sa prejavia naplno závisí vo veľkej miere od genetickej predispozície, ale aj od toho, ako sa o pokožku staráme. Ako vznikajú vrásky? Dá sa proti nim vôbec bojovať?

Ako správne vyčistiť pleť

Ak chcete mať zdravú a krásnu pokožku, drahé krémy a séra určite nestačia. Rovnako dôležité je aj každodenné dôkladné odlíčenie a z času na čas aj hĺbkové čistenie. Aktívne látky obsiahnuté v kozmetike totiž dokážu preniknúť len do dokonale čistých a otvorených pórov.

Jarná očista pleti

Starostlivosť o pleť zvnútra je rovnako dôležitá ako starostlivosť zvonka. Pravidelné hĺbkové čistenie a pleťové masky sú samozrejmosťou, ale pre správne fungovanie a dokonalý vzhľad vaša pleť potrebuje ešte niečo navyše. Celková jarná očista organizmu pomôže pleti omladnúť a nabrať druhý dych.