Všetko, čo by ste mali vedieť o šampónoch

Dlhy čas bolo zloženie šampónov podobné mydlám. Mali alkalické pH, ktoré nielenže poškodzovalo vlasovú kutikulu, ale umožňovalo škodlivým mikroorganizmom osídlenie na pokožke hlavy. Okrem toho na povrchu vlasov zostávali nerozpustné soli minerálov z tvrdej vody, ktoré zhoršovali kvalitu vlasov.

 

Slovo šampón je odvodené od hindského slova „champoo“ a znamená masírovanie, umývanie vlasov.

Dlhy čas bolo zloženie šampónov podobné mydlám. Mali alkalické pH, ktoré nielenže poškodzovalo vlasovú kutikulu, ale umožňovalo škodlivým mikroorganizmom osídlenie na pokožke hlavy. Okrem toho na povrchu vlasov zostávali nerozpustné soli minerálov z tvrdej vody, ktoré zhoršovali kvalitu vlasov. Dnešné šampóny majú priaznivejšie pH – neutrálne alebo mierne kyslé. Ich hlavnými zložkami sú dva až štyri druhy tenzidov (látky aktívne k povrchom, napríklad vlasu či nečistoty). Od ich počtu, zloženia a koncentrácie závisí „sila“ šampónu.

Strach z častého umývania nie je na mieste – vlasy treba zbaviť mastnoty, uchytených nečistôt a zvyškov vlasových prípravkov tak často, ako je potrebné, ale jedine šampónom vhodným pre daný typ vlasu. Aj keď šampón pôsobí iba povrchovo, pri nesprávnom výbere predstavuje pre vlasy záťaž.

Napríklad, ak suchý vlas umývame šampónom vytvoreným na mastný vlas, šampón je prisilný – síce dokonale zmyje nečistotu, ale odstráni z vlasov už i tak slabý prirodzený povrchový film. Nechránený vlas v priebehu umývania napučí, obnažia sa vlasové vlákna, vznikajú drobné trhlinky, a potom je už len krôčik k veľkému poškodeniu vlasov. Vhodný šampón vlasy očistí, zbaví ich nadmernej mastnoty, prachu a zvyškov vlasovej kozmetiky, ale zachová (prípadne aj doplní) prirodzený obsah tuku a vlhkosti.

 

Ako si správne umývať vlasy?

Pri nesprávnej technike umývania, ani ten  „najkvalitnejší šampón“ nemusí splniť očakávanie.

Po prvé: s výnimkou každodenného umývania by sme si mali vlasy umývať dvakrát. Pri prvom umývaní odstránime nečistotu a nadmernú mastnotu z vlasov a pokožky hlavy. Až pri druhom umývaní majú propagované účinné látky šampónu šancu pôsobiť hĺbkovo.

Po druhé: pokožku hlavy by sme nemali trápiť nechtami – masírujme ju jemne iba bruškami prstov. Najmä pri mastnom type vlasov sa intenzívnym trením nežiaduco stimulujú mazové žľazy.

Po tretie: nerobme preteky v intenzite drhnutia vlasov uterákom pri ich „sušení“. Postačuje jeho šetrné prikladanie.

Po štvrté: správne zvolený hrebeň je základom starostlivosti o vlasy. Najlepšie hrebene sú kostene, najhoršie sú elektrizujúce syntetické hrebene s ostrými koncami „zubov“. Taktiež kefy by mali mať prírodné, na konci zaguľatené „štetiny“.

Po piate: Počas fénovania sa vyhýbajme horúcemu vzduchu. Je to zlozvyk aj niektorých kaderníčok, ktoré sa nadmieru „ponáhľajú“. Aj niektoré kadernícke „pomôcky“ sú rozporuplné. Pre jemné, slabé a narušené vlasy sú napríklad úplne nevhodné natáčky podobne suchému zipsu. Tie môžu vlasy z pokožky hlavy doslova „depilovať“, teda mechanicky vytrhávať.

 

 

Publikované: 02. 08. 2017
Tagy: # šampón # vlasová pokožka # vlasy

Zdieľať

Odporúčané články

S piesňou a vetrom o preteky…Jan Řepka

Textár a skladateľ, ktorého turné bývajú tak trochu netradičné. Sympatického pesničkára zastihnete najčastejšie na špeciálnom bicykli, na ktorom spolu so svojou gitarou objavuje nové zaujímavé miesta a prešiel už viac než 3500 km. Predstavujeme Jána Řepku, jedného z účinkujúcich Igricov na ulici 2017.

Dixi je súčasťou projektu Anjelský

Herba Drug s.r.o. je rodinná firma. Svoje produkty vyrábame na Slovensku a záleží nám na obyvateľoch našej krajiny, preto sme s radosťou prijali možnosť pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Ako je uvedené na webovej stránke projektu www.anjelsky.sk, “aj more je z kvapiek.”  Sme veľmi radi, že aj my môžeme aspoň malou kvapkou prispieť k lepšiemu životu a starostlivosti o choré deti a ich rodiny.

Nôtili sme si s Igricmi na ulici 2017

Značka Dixi podporuje dobré umenie, kultúru a oslavu radosti zo života. Preto sme sa stali partnermi už tretieho ročníka tohto pesničkárskeho festivalu a radi si Igricov na ulici užili spolu s Vami.

Exkluzívne ponuky, odborné rady a tipy na tvoj e-mail